Методична робота » Розробки уроків

Favourite lesson

Тема:  Favourite lesson.
Мета:
-    закріпити назви днів тижня, назви навчальних предметів (Math,  Ukrainian, Reading, English, Sport, Art, Music), вчити складати розклад уроків, розповідати про  улюблений урок свого друга;
-    розвивати комунікативні вміння, навички читання, логічне мислення, вміння працювати в групах, пам'ять, увагу;
-    виховувати інтерес до навчання, правила поведінки у школі, повагу до вчителів та однокласників.
Обладнання: картки з назвами днів тижня, шкільних предметів, смайлики.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
1.    Привітання :Good morning, children, good morning!
I’m glad to see you again!
Good morning, children, good morning!
I’m glad to see you again!
Ch: Good morning, dear teacher!
2.    Мовленнєва розминка. (смайлики)
T: How are you…?
Ch: I’m fine, thank you. And how are you…?
 T: What day is it today?
Ch: It is ………...

Let’s read a poem:
(Діти читають хором, а потім декілька учнів самостійно)
Today I hurry off to school,
To work and learn and play.
I’m in a third form this year.
What a happy day!
 
II. Основна частина.
1.    Повідомлення теми і мети уроку. On todays lesson we’ll repeat days of the week, school subjects and learn how to say about your favourite lesson.

2 Повторення днів тижня та назв уроків.
 “Days of the week”. -  What day is it today? What lessons have you got  on  thursday?
(Today is Friday. We have got Maths, English, Reading, Art and Sport on Wednesdays.)

Гра поставте дні тижня в правильному порядку

What is today* s timetable ?
Maths
Lets count
I am Dick, You are Nick.
We are Freddy, Mike and Teddy,
He is Tim.
His friend is Jim.
They are: Jack, Tom, and Paul.
Now count them all... (ten).
She is Jane, You are Ann.
We are: Nora, Betty, Pat and Dora. They are: Mag and Kate,
 All together we are... (eight).

2.    Закріплення структури My favourite lesson is… Гра «Мікрофон»
-    What is your favourite lesson?
-    My favourite lesson is …

3.    Ознайомлення з новим матеріалом.
4.     reading
Look! This is Vicky. She is a school girl. She goes to school five days a week. She likes music and singing. Music is her favourite lesson is Music. Her favourite days are Wednesday and Friday. She has got Music lessons on these days.

5.    Навчання читання.
Let’s read about Vicky in your books. Ex.1 p.55
“Vicky’s favourite lesson”
4 фізкульт хвилинка
 Sport teddy-bear

Навчання письма.
Write: What is your  friend*s favourite lesson?
(Діти пишуть у картки за зразком: …)

6.    Гра “My time-table”
Вчитель показує назву дня, а діти повинні стати ланцюжком утворивши розклад на цей день.
Ex:  Monday:  Maths, Ukrainian, Reading, Sport, Art
7.     Робота  в групах. “Our time –table”
(Кожна група складає на даних картках уроки відповідно до дня тижня.
Груп п’ять. Представник від кожної групи презентує свій розклад. В результаті на дошці розміщується розклад уроків на весь тиждень).
4 Sport teddy-bear

ІІІ. Заключна частина.

1.    Підведення підсумків уроку.
-    What new have we learnt today? What did you liked best of all?
“Unfinished lesson”
I can:
-    read days of the week
-    read school subjects
-    read the text about Vicky’s time-table
-    make my time-table
I know:
-    days of the week
-    school subjects
-    how to say about my favourite lesson

2You were very active and work well. Put marks yourself...



Посилання на файл: Переглянути
Переглядів: 154
Всього коментарів: 0
avatar